Ako sa starať o svoje vzdušné rastlinky počas zimných mesiacov?

Nielen našej pleti, ale aj rastlinkám dáva náročné zimné obdobie zabrať. V zime je vďaka vykurovaniu menej vzdušnej vlhkosti a s kratšími dňami aj menej slnečného žiarenia. Ako uľahčíme našim tillandsiám prežiť toto náročnejšie obdobie? V tomto článku vám poradíme pár osvedčených rád.


Vzdušná vlhkosť

Počas zimných mesiacov je vďaka kúreniu v bytoch a domoch suchší vzduch ako v letných mesiacoch. Tillandsie, ktoré žijú zo vzdušnej vlhkosti vyžadujú práve v týchto mesiacoch trochu viac vašej pozornosti. Nebojte sa, nie je to nič zložité. Povieme vám zopár trikov ako sa dá zvládnuť hravo aj táto časť roka.

V rosení vašich tillandsií  pokračujte ako doteraz, nebojte sa pridať aj rosenie navyše. Nemusíte rosiť priamo rastlinky, stačí ak osviežite vzduch, ktorý sa pár streknutiami zvlhčí a nebude suchý.

Zvlhčiť vzduch môžete použitím zvlhčovača alebo naplnením nádoby či misky vodou. Tá svojim postupným odparovaním vody zabezpečí rastlinám potrebnú vlhkosť. S veľkou pravdepodobnosťou sa potešia aj vaše zvyšné izbové rastlinky v domácnosti.

Ďalším spôsobom ako bojovať so suchým vzduchom je umiestenie dekorácií s tillandsiami do kúpeľne. Nielenže budú skvelou dekoráciou tohto priestoru ale sa tu zároveň budú cítiť príjemne. Každé použitie sprchy im zaručí dostatočnú vlhkosť ovzdušia.

 

Netreba však zabúdať na rosenie a namáčanie aj keď budú umiestnené v kúpeľni.

Denné svetlo

Dni počas zimných mesiacov sú kratšie, nezabúdajte, že pre tillandsie ako aj iné rastliny je dôležitý dostatok slnečného svetla. Preto je dobré umiestniť rastliny v blízkosti okien. Dávajte pozor, aby neboli umiestnené priamo nad vykurovacími telesami.

Sálavé teplo – krb, ohrievače

Sálavé teplo a horúci vzduch  majú na tillandsie negatívny účinok. Prúdenie teplého vzduchu priamo na rastlinku je škodlivé, preto sa ju vždy snažte umiestniť mimo dosah týchto telies. V zimnom období je časté použitie kozuba, ktorý dotvára príjemnú zimnú atmosféru. Pre tillandsie to však až tak príjemné nie je a preto ich neumiestňujte na rímsu kozuba alebo do jeho blízkosti. Suché a sálavé teplo je ich nepriateľ.

Ako zistíte, že vaše rastlinky trpia nedostatkom vlahy alebo suchým vzduchom? Krútiace sa a suché konce  listov sú príznakom nízkej vlhkosti. Je preto dôležité zvýšiť vlhkosť vzduchu. Ako prvú pomoc je dobré rastlinky ponoriť na pár hodín /3-4 hodinky/ do prírodnej, ideálne dažďovej vody. V zime je možné využiť aj roztopený sneh alebo ľad. Pozor však, aby táto voda bola izbovej teploty. Ak by ste použili studenú vodu, tillandsie by mohli dostať šok.

Ak svojim rastlinkám venujete pozornosť a dodržíte naše rady budú vám dekorácie s tillandsiami robiť radosť a krášliť vaše príbytky.