Ako sa starať o tillandsie?

Hoci sú tillandsie pomerne nenáročné rastliny na pestovanie, zavlažovanie je jedeným z dôležitých faktorov na to, aby sa rastlinkám darilo. Ponúkame vám niekoľko tipov a trikov, aby sa starostlivosť o ne stala pre vás nie len jednoduchou, ale aj zábavnou.

 

Ako prijíma tillandsia živiny?

Korene tillandsií nemajú saciu schopnosť. Väčšina tillandsií má listy pokryté šupinkami (trichómami). Sú to vlastne mŕtve chĺpky, ktoré majú vysokú saciu schopnosť.

Tieto šupinky majú dve funkcie. Chránia rastlinu pred sálajúcim slnečným žiarením, to znamená, že rastlinu chránia pred prehriatím a nadmerným odparovaním vody.

Ďalej vedia do seba vodu nasať. Najlepšie však reagujú na dažďovú vodu alebo len vyzrážanú rosu. Tú si rastlina prostredníctvom buniek prečerpá do zásobných pletív.

V období vlhka šupinky na listoch odstávajú a neblokujú prieduchy, cez ktoré rastlina prijíma oxid uhličitý. V období sucha šupinky tesne priliehajú k listom a bránia rastline odpariť veľa vody.

Náš tip Dávajte veľký pozor, aby ste šupiny na rastlinách nepoškodili hladkaním alebo šúchaním po listoch. Rastlinka by ich už nikdy neobnovila a mohla by uhynúť kvôli dehydratácii.

tillandsie eshop, ako sa starať o tillandsie

Aký typ vody použiť?

Vo svojom prirodzenom prostredí získavajú vzdušné rastliny svoje živiny z dažďovej vody. Akou vodou ich budete zalievať je veľmi dôležité a pre ďalší život rastliny priam rozhodujúce.

Rastlinky je potrebné minimálne 1-krát do týždňa orosiť alebo namočiť do mäkkej dažďovej vody. Mäkká voda je aj voda z rybníkov či väčších riek, v zime roztopený sneh alebo ľad. Ak však môžete zbierať dažďovú vodu, je to najlepšia voľba.

Nepoužívajte vodu z vodovodu alebo filtrovanú vodu. Táto rastlinkám upchá póry a čoskoro vám uhynie. Voda by mala byť vlažná, pretože studená alebo horúca voda bude rastliny šokovať.

Pred umiestnením rastliny do aerária sa uistite, že je rastlina úplne suchá. Môžete ju otočiť tak, aby z nej prebytočná voda stiekla napr. na uterák. Tillandsie sú náchylné na hnilobu, preto nie je vhodné, aby zostávali príliš dlhú dobu mokré.

Náročné zimné obdobie

Pri zavlažovaní je dôležité pochopiť, čo vaša tillandsia potrebuje. Závisí to vo veľkej miere od prostredia, teda aké je ročné obdobie, či žije vo vlhkom alebo suchom prostredí, či je vykurovacia sezóna a podobne.

Tieto faktory vám  môžu pomôcť lepšie určiť, koľko vody vaše rastliny potrebujú. Ak žijete v suchom prostredí, vaša rastlina bude musieť byť zavlažovaná častejšie, než ak žijete v prostredí s vyššou vlhkosťou.

Zalievanie závisí aj od obdobia roka. Počas leta je vzduch horúci a  budete musieť rastline dopriať viac vody. Počas zimy naopak používajte o niečo menej vody, pretože bude chladnejšie. Ak ale doma používate ohrievače alebo krb, tie vzduch vysušujú a rastliny budú potrebovať zvlhčiť svoje listy častejšie.

Ak budete postupovať podľa odporúčaní, vaše rastliny budú prosperovať a ich krásu si budete užívať dlhšie. Teraz už len stačí vybrať si tú svoju v našom internetovom obchode.