RASTÚ U NÁS TILLANDSIE?

Posledné krásne jesenné dni mnohých z vás vytiahli do prírody, a ja ako biológ a milovník tillandsií dostávam otázky. Rastú aj u nás tillandsie? Je možné, že som videla u nás v lese visieť zo stromov vzdušné rastliny? A tak som sa rozhodla priniesť odpovede na tieto otázky. Sú však trocha zložitejšie.

ČO MÔŽEME POZOROVAŤ NA STROMOCH V NAŠICH LESOCH ? NÁPADNE TO PRIPOMÍNA TILLANDSIE.

Visí zo stromov a ľudia mu často hovoria mach. Nie je to rastlina, ale lišajník. Lišajník je podvojný organizmus, ktorý je tvorený dvomi organizmami – hubou a rastlinou ( riasou, poprípade sinicou). Tieto dve zložky si nažívajú v láske, teda si navzájom neškodia a hovoríme, že žijú v symbióze. Tento lišajník je z rodu Usnea a jeho slovenský názov je Bradatec.

Pri potulkách našimi dolinami môžete ozaj vidieť tieto lišajníky visieť zo stromov a môžu vám trošku pripomínať tillandsiu uneoides.

Lisajnik - bradatec

Bradatec – Kôprova Dolina, Vysoké Tatry

Ak uvidíte v lese usneu – lišajník, tak sa určite zhlboka nadýchnite, lebo tento organizmus žije len vo veľmi čistom ovzduší. Je to bioindikátor a jeho prítomnosť nám označuje veľmi čistý vzduch.

Bradatec – Kôprova Dolina, Vysoké Tatry

Lisajnik - bradatec

Bradatec – Tichá Dolina, Vysoké Tatry

Zaujímavé bolo jeho použitie v minulosti. Používal sa ako výplň do vankúšov, bol náhradou plienok pre deti, alebo si ľudia z neho vyrábali vložky do topánok. Obsahuje kyselinu usnovú, ktorá má dezinfekčné účinky a preto si s ním ľudia obkladali rany, používal sa pri pôrodoch, vkladali si ho pri krvácaní do nosa.

A KDE TEDA MÔŽEME POZOROVAŤ VISIACE TILLANDSIE?

Na územi Ameriky rastie Tillandsia usneoides – Tillandsia bradovitá. S našim lišajníkom rodu Usnea má spoločné málo, asi len to že pripomína bradu a visí zo stromov.

Tillandsia usneoides nazývaná aj španielsky mach je naozaj rastlina. Podľa názvu by sa mohlo zdať, že ide o mach. Ale pozor nie je to tak, ide o tillandsiu z čeľade broméliovitých a má bližšie k ananásu ako machu 🙂 So Španielskom nemá nič spoločné aj keď by sa to mohlo zdať podľa názvu. Vyskytuje sa v strednej a južnej Amerike. Nazvali ho tak Francúzi podľa španielskych briadok, ktoré im pripomínal svojim vzhľadom.

U nás vo voľnej prírode nežije. Vidieť túto tillandsiu môžete často v skleníkoch, botanických záhradách, ale ľahko ju môžete pestovať aj doma ako okrasnú rastlinu.

Tillandsia - usneoides

Tillandsia usneoides – Florida, USA

Tillandsia usneoides – Florida, USA

 

V minulosti sa používali ako výplň do sedačiek, matracov alebo sedadiel v automobiloch. Táto tillandsia udržiavala sedadlá a sedačky chladnejšie a pohodlnejšie vďaka svojim prirodzeným izolačným vlastnostiam. Používala sa aj ako spojivo v omietkových stenách. Dokonca sa používala na vypĺňanie balíkov 🙂

Dajte si pozor ak máte tillandsiu umiestnenú počas leta vonku. Milujú ju takmer všetci vtáci, pre ktorých je táto rastlina výborným stavebným materiálom pre ich hniezda. Dajte si na ňu pozor, lebo vám ju ukradnú rýchlo, že sa ani nenazdáte … a je preč.

Rozmnožuje sa ľahko oddelením jednotlivých častí. Prebieha to takisto aj v prírode za pomoci vetra alebo živočíchov napríklad vtákov. Malá oddelená časť po prichytení na iný strom začne samostatne rásť. Samozrejme sa rozmnožuje aj semenom po odkvitnutí. Semienka vietor rozfúka na iné miesta, ako u nás púpavu.

Tillandsie sú krásne rastliny s ktorými si vieme zaujímavo a originálne dodekorovať domácnosť, pracovisko alebo aj iný priestor. Pri dodržaní pestovateľských pravidiel vám tieto vzdušné rastliny môžu robiť veľa radosti.

Tillandsia - usneoides - dekoracia

Tillandsia usneoides ako dekorácia zavesená na okenici

Vo voľnej prírode teda tillandsie u nás nenájdete, ale nájdete tam podobne vyzerajúce lišajníky. Zhlboka dýchajte v lese a domovy si krášlite radšej tillandsiami 😉

Monika Hustáková (biológ)