Aké druhy tillandsií vám môžu skrášliť interiér?

Hľadáte dekoráciu do svojej domácnosti, kancelárie alebo originálny darček pre vašich blízkych? V tomto článku Vám však chceme predstaviť druhy rastliniek – tillandsií, ktoré sú krásne, nenáročné, ich starostlivosť zvládne aj úplný začiatočník a navyše prinesú kúsok prírody aj k vám domov. Prečítajte si, aké druhy tillandsií vám pomôžu skrášliť akýkoľvek interiér.

Rôzne druhy tajuplných tillandsií

Tillandsia ionantha

Je pomerne malá, ale tvarom zaujímavá tillandsia. Považovaná je za kráľovnú tillandsií, nakoľko je nenáročná a jej starostlivosť zvládne aj úplný začiatočník.

Jej veľkosť je od 5 do 7 cm a kvitne nápadnými trúbkovitými kvietkami fialovej farby.

Existuje veľa foriem a poddruhov tejto tillandsie: T. ionantha guatemala, T. ionantha mexican, T. ionantha rubra, a iné. Odlišujú sa farbou listov a habitusom.

Tillandsia fuchsii

Základom tejto rastlinky je guličkovitá cibuľka, z ktorej vyrastajú tenké jemné lístky pripomínajúce suchú trávu. Má striebristé zafarbenie.

Je veľmi obľúbenou a vhodnou práve pre pestovateľov amatérov. Aj keď tillandsia fuchsii vydrží dlhšiu dobu bez vlhkosti (bude  však vyzerať ako uschnutá tráva), ideálne je ju rosiť 2- 3x do týždňa dažďovou vodou a dopriať jej polotieň.

Tillandsia brachycaulos

Ak máte dojem, že vidíte listy z ananásu, v skutočnosti ide o tillandsia brachycaulos. Jej listy sú zelené, ale pri kvitnutí sa môžu sfarbovať do červena.

U tejto rastliny dávajte pozor na premokrenie. Uistite sa, že po ponorení do vody, alebo po silnejšom sprejovaní nemá vodu na dne ružice. Ak sa voda ale nedopatrením dostane dnu, rastlinu otočte a nechajte vodu odkvapkať, inak by vám mohla odhniť.

Tillandsia streptophylla

Je to veľmi zaujímavá stredne veľká tillandsia so zamatovo zelenými listami, ktorej tvar ovplyvňuje množstvo vlhkosti. Žije epifyticky a v Amerike zdedila meno po kučeravej herečke Shirley Temple.

Ak má vlhkosti dostatok listy sú rozvinuté a podlhovasté. Ak jej vlhkosť chýba, skrúca sa  do guľovitého tvaru a listy sa zaujímavo zvlnia. Je naozaj interaktívna a pomocou vlhkosti viete meniť jej tvar.

Tillandsia caputmedusae

Je to tillandsia exotického vzhľadu, ktorá má striebornozelené listy hadovitého tvaru. V prírode rastie epifyticky.

Jej pestovanie zvládne každý, teda aj hoby pestovateľ, ak dodrží niekoľko požiadaviek. Nemá rada priame slnko a potrebuje pravidelné rosenie dažďovou vodou.

Vo voľnej prírode je kamarátka s mravcami, s ktorými žije v symbióze. Ona im poskytuje úkryt a oni jej za odplatu ochranu pred škodcami. Takto si navzájom pomáhajú.

Tillandsia bulbosa

Je to na pestovanie veľmi nenáročná rastlinka. Dobre znáša aj priestory s horším svetlom a stačí ju rosiť dažďovou vodou 2-3x za týždeň.

Túto tillandsiu nie je vhodné namáčať do vody, nakoľko sú listy  na báze tesne vedľa seba. Ak voda medzi listy vnikne môže to spôsobiť hnilobu.

Táto tillandsia má krásne tmavozelené listy, ktoré sa vlnia ako vlasy z hadov z mýtickej Medúzy. Vyrastajú z bazálnej časti cibuľovitého tvaru.

Existujú dva rôzne poddruhy druhu bulbosa: T. bulbosa guatemala, ktorá je menšia tmavozelená a T. bulbosa belize, jasnozelená. Oba poddruhy majú málo trichómov a vyžadujú nepriame svetlo.

 

Tillandsia capitata

Názov tejto tillandsie je odvodený od jej výzoru – jej kvetenstvo sa podobá hlave vyrastajúcej na krku. Má relatívne široké a pevné striebristo zelené listy, niekedy s broskyňovým nádychom. Listy sú na dotyk jemné.

Je to tillandsia, ktorá toleruje aj dlhodobejšie sucho a priame svetlo. Pri zavlažovaní ponáraním ju vždy otočte a uistite sa, že medzi listami neostala voda. Inak hrozí, že vám začne hniť.

Je to rastlinka, ktorú môžete nájsť rásť na skalách pri návšteve Guatemaly, Dominikánskej republiky, Kuby, Hondurasu a Mexika, kde môže dosahovať veľkosť až 40 cm.

Tillandsia juncifolia

Tento druh tillandsie má vysoký, trávnatý vzhľad, ktorý nadobúda vďaka dlhým (asi 20 cm) ihlicovitým listom. Pripomína tillandsiu junceu, má však viac zelených ako sivých listov, takže pôsobí zelenšie. Konce listov môžu mať oranžovo-červenkasté sfarbenie.

Dobre toleruje aj sucho, ale samozrejme ideálne je ju zavlažovať sprejovaním dažďovou vodou.

Tillandsia juncea

Je to vysoká tillandsia trávnatého vzrastu, ktorá môže dosahovať výšku 30 až 40 cm.  Má svetlejšie zelené listy, ktoré sú v základni hnedé.

Je to veľmi tolerantná tillandsia a dobre znáša aj sucho.

Tillandsia melanocrater

Tilandsia bez zreteľných trichómov – šupiniek, s tvrdými, voskovitými  listami. Sfarbenie ovplyvňuje aj množstvo svetla. Ak má svetla menej je zelená a ak viac, tak sa sfarbuje do odtieňov červenej. Základňa tejto tillandsie má hnedasté sfarbenie.

Rady a tipy na starostlivosť

Všeobecne by sme mohli starostlivosť  o tieto nenáročné druhy tillandsií zhrnúť do nasledujúcich bodov:

Rosenie(podľa vlhkosti vzduchu) minimálne jedenkrát týždenne dažďovou vodou poprípade destilovanou. Tvrdá voda im upcháva póry. Najlepšie je rastlinky rosiť večer.

POZOR! Rastlinky nesmú mať veľa vody v ružici listov, lebo vám začnú hniť.

Svetlo – nie priame a silné, ale filtrované.

Ak máte možnosť v lete ich umiestnite vonku. Odvďačia sa vám lepším rastom a možno aj kvitnutím.

Pre viac tipov si prečítajte blog z nášho archívu, venovaný téme Starostlivosť o tillandsie.

Nezabudnite sa zastaviť v našom online obchode a vybrať si tú dokonalú tillandsiu presne pre vás a doprajte si kúsok prírody priamo doma.